Sports and Games


CBSE Skating Competition championship held at Rajiv Gandhi Stadium Bawana from 15th to 17th October.
JAHANVI FRANCIS of class X A secured third position in 300 mtr. quards time trial.



4th Baba Gang Nath Delhi State Swimming Competition held at Dr. Shama Prasad Mukherjee Swimming Complex on 22 May 2016. 12 girls from our school participated in the competition in different categories. Names of the participants are :

Priyanka X , Srishiti singh X , Supriya Arora IX , Sushita Paul IX , Mihika Dhakray VIII , Ananya Madan V , Harneev Kaur VI , Devanshi Gahlot VII , Aadya VII C , Aradhana Jain , S. Bhavishya , Raina

Studying in class 12th Roshini started Golf at the age of 13 and now (at 17) She won 8 titles, She has received a letter of appreciation from the Chief Of Army Staff at the age of 15 for her excellent performance and achievements in the sport. Now she plays the National Amateur Tour.

Name : Kamakshi Singh

Event Name : Defence Ministry Marathon

Event place : Delhi Cantonment

Position : 1st



Name:- (Standing Left to Right):- Mrs. S. Aggarwal(Sports Teacher), Vedika Bhardwaj(IX-C), Kamakshi Singh(IX-C), Soumya Rastogi(X-A), Sr. Mercia D’Souza(Principal), Deepali Gandotra(IX-A), Natasha Chacko(IX-A), Yashika Agase(IX-B), Mr. Vikram Minhas(Sports Teacher).
Event's Name:- CBSE CLUSTER XII ATHLETIC MEET
Venue:- Pollo Ground, North Campus
Description:- In the CBSE Cluster Meet 2015, our school Athletic team also received the “Team Championship Trophy” in the U-16 Girls category. This trophy is given to that school which has the maximum numbers of achievements.
Date:21 Nov 2015


Name:- (Standing Left to Right):- Vedika Bhardwaj (IX-C), Yashika Agase (IX-B), Kamakshi singh (IX-C), Sr. Mercia D'Souza (Principal), Deepali Gandotra (IX-A), Saumya Rastogi (X-A), Natasha Chacko (IX-A),Mrs. S. Aggarwal(Sports Teacher).
Event's Name:- CBSE CLUSTER XII ATHLETIC MEET.
Event's Place:- Pollo Ground, North Campus
Description:- Girls participated in CBSE Cluster Athletic Meet 2015 held at Pollo Ground, North Campus. 6 girls are futher qualified for Nationals that will be held at raipur, Chhatisgarh.
Date: 21 Nov 2015 - 22 Nov 2015
Result are as follows:UNDER 14
1. Parul Shotput 4th position
Result are as follows:UNDER 16
1. Deepali Gandotra 200 mts 2nd position
2.Deepali Gandotra 400 mts 2nd position
3. Kamakshi singh 1500 mts 2nd position
Deepali Gandotra, Natasha Chacko, Vedika Bhardwaj,Saumya Rastogi and Yashika Agase got 1st position in 4*100 mts.


Name: Deepali Gandotra (Class VIII-B) - 100 mts (1st Position)
Category: Under-14
Venue: Devine Child Mehsana, Gujrat.
Date: 8-Jan-2015 to 12-Jan-2015


Name: Deepali Gandotra (Class VIII-B) - 400 mts (1st Position)
Category: Under-14
Venue: Devine Child Mehsana, Gujrat.
Date: 8-Jan-2015 to 12-Jan-2015


INDIAN TRACK CLUB ATHLETIC MEET- 2014
Indian Track Club Athletic meet held on 30th November 2014. 21 girls participated. It was held in Tyag Raj Stadium.
Results are as follows:-
Under 14 Category
S.No Name Class Event Medal
1. Deepali Gandotra VIII-B 100 mts Gold
2. Deepali Gandotra VIII-B 200 mts Gold
Under 10 Relay:-
S.No Name Class Medal
1. Bhoomika IV-A Bronze
2. Preeti Sahu III-B Bronze
3. Manjali IV-A Bronze
4. Anushka Jha IV-A Bronze
Under 8 Category:-
S.No Name Class Event Medal
1. Anushka Jha IV-B 50mts Silver
2. Preeti Sahu III-A 50mts Bronze


ZONAL ATHLETIC MEET & CBSE CLUSTER MEET- 2014

Students of our school made us proud by displaying their talent in the Zonal athletic meet and CBSE cluster meet held on 23-sept-2014 and 06-Nov-2014 respectively. There were 127 schools and more than 2000 participants. The girls of our school secured the following positions:

ZONAL – 2014
SUB – JUNIOR CATEGORY

Name:-Deepali Gandotra (Class VIII-B)
Event:- CBSE Best Athletic 2014 (Under 14 Category)
S. N. NAME CLASS EVENT POSITION
1) DEEPALI GANDOTRA 8 B 400 mts. 1st
2) DEEPALI GANDOTRA 8 B 100 mts. 1st
3) DEEPALI GANDOTRA 8 B 200 mts. 1st
4) KAMAKSHEE SING 8 A 600 mts. 1st
5) KAMAKSHEE SINGH 8 A 1500 mts. 1st
6) NATASHA CHACKO 8 A LONG JUMP 2nd
4 X 100 mts Relay Race – 1st Position.
S. N. NAME CLASS
1) DEEPALI GANDOTRA 8 B
2) NATASHA CHACKO 8 A
3) YASHIKA AGASE 8 A
4) AISHWARYA MALIK 7 A
JUNIOR CATEGORY
S. N. NAME CLASS EVENT POSITION
1) MADALSA 10 C DISCUS 1st
2) VEDIKA BHARDWAJ 8 A 100 mts. 1st
3) VEDIKA BHARDWAJ 8 A 200 mts. 3rd
4) ANYA SAMSON 10 A 100 mts. 3rd
5) JINCY JOLLY 10 A 400 mts. 3rd
6) CHETNA YADAV 9 A DISCUS 3rd
4X 100 mts Relay Race – 1st Position.
S. N. NAME CLASS
1) VEDIKA BHARDWAJ 8 A
2) SOUMYA RASTOGI 9 A
3) MEHAK BHULLAR 10 A
4) RITIKA RIA 10 B
SENIOR CATEGORY
S. N. NAME CLASS EVENT POSITION
1) BHAVYA KUMAR 12 C 100 mts. 3rd
2) SAHEBA PRIYADARSHANI 12 B 3000 mts. 1st
3) SAHEBA PRIYADARSHANI 12 B 1500 mts. 2nd
4) SHARON SAMUEL 12 A DISCUS 3rd
4X 100 mts Relay Race – 1st Position.
S. N. NAME CLASS
1) VIDHI TIWARI 11 C
2) DIANA MANI 12 A
3) BHAVYA KUMAR 12 C
4) ARUSHI TOPPO 11 A
CBSE CLUSTER 12 – (2014)
SUB – JUNIOR CATEGORY
S. N. NAME CLASS EVENT POSITION
1) DEEPALI GANDOTRA 8 B 100 mts. 1st
2) KAMAKSHEE SING 8 A 800 mts. 5th
3) DEEPALI GANDOTRA 8 B 400 mts. 1st
4 X 100 mts Relay Race – 1st Position.
S. N. NAME CLASS
1) DEEPALI GANDOTRA 8 B
2) NATASHA CHACKO 8 A
3) YASHIKA AGASE 8 A
4) AISHWARYA MALIK 7 A
JUNIOR CATEGORY
S. N. NAME CLASS EVENT POSITION
1) MEHAK BHULLAR 10 A 4X100 mts. 3rd
2) RITIKA RIA 10 B 4X100 mts. 3rd
3) VEDIKA BHARDWAJ 8 A 4X100 mts. 3rd
4) SOUMYA RASTOGI 9 A 4X100 mts. 3rd
SENIOR CATEGORY
S. N. NAME CLASS EVENT POSITION
1) SEEMA 9 A HIGH JUMP 5th
2) SAHEBA PRIYADARSHANI 12 B 3000 mts. 3rd
3) SAHEBA PRIYADARSHANI 12 B 1500 mts. 3rd
4) SHARON SAMUEL 12 A DISCUS 5th
5) VIDHI TIWARI 11 C LONG JUMP 4th
6) RESHMA KANCHARLA 11 C SHOTPUT 5th

Name:(Sitting left to right):- Dicky, Agrima, Vidhi, Joya
(Standing left to right):- Riya, Lakshika, Archisa, Mr. Minhas (coach), Mrs. Aggrawal, Rukshara, Simran, Tina
Event: The school Basketball team participated in the Aahwan Basketball Tournament held at JBM Global School, Noida on 10 Dec 2013 to 13 Dec 2013. They were declared as the winner in the tournament Simran Banga got the best player of the tournament.


Vanshika (X-B)

Vanshika Certificate

BHOOVI HANDA of 3 B has received certificate on Demonstration event of 32nd National Taekwondo Championships 2012 for Sub Junior, Junior & Senior Boys & Girls Taekwondo Championships got First(Gold) award at International Fateh Academy, Jandiala Guru, Amritsar(Punjab) on 23rd Dec to 25th Dec 2012.

Arushi Toppo
4x100m Relay

Astha Sehgal
First Javelin Throw

Mannat Mehta
Discus First

Nayan Mahajan
First Discus Throw

Neha Yadav
Third Discus Throw

Ria Handa
Second Shotput

Sanyukta
Third 4x100m Relay

Simran Banga

Tanushree Tanwar, Aadya Magotra (class IX) and Avni Bhasin (Class X) secured the Second Position at the Zonal Badminton Championship held at Air Force Golden Jubilee School, Subroto Park.